Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiatrowie

przedszkole tel.  672689804, 661483589

E-mail: sekretariat@zspwiatrowo.szkolnastrona.pl

Historia szkoły

Szkoła Podstawowa w Wiatrowie liczy już ponad 150 lat. Jej historia zaczęła się w roku 1866, kiedy to wlaściciel tutejszego majątku hrabia Nałęcz -Moszczeński ofiarował ziemię pod budowę szkoły. W roku 1867 przystąpiono do budowy szkoły z drewna. Na miejsce starej, drewnianej szkoły w roku 1883 wybudowano trwały budynek z czerwonej cegły. Podczas I wojny światowej, mimo represji, w naszej szkole nie przerwano nauczania. W wyniku napaści hitlerowskiej na Polskę w 1939 roku szkoła była zamknięta. Sprzęt szkolny został przez okupanta wywieziony w nieznane miejsce, a w szkole urządzono magazyn zbożowy. Po odzyskaniu wolności lekcje w naszej szkole rozpoczęły się już we wrześniu 1945 roku. Przyrządy szkolne przywieziono z niemieckiej szkoły w Czekanowie i z nieczynnej szkoły w Ochodzy. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat wielokrotnie zmieniał się stopień organizacyjny szkoły. Począwszy od roku 1995 nasza szkoła jest szkołą sześcioklasową. Od września 2008 roku wraz z przedszkolem tworzymy Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wiatrowie.

Historia przedszkola

Budowę budynku przedszkolnego rozpoczęto w 1978 roku. Decyzję o budowie podjął ówczesny dyrektor Stacji Hodowli Roślin mgr inż. Wojciech Szmyt. Już w trakcie budowy okazało się, że planowany budynek jest zbyt mały, aby mogło w nim funkcjonować dwuoddziałowe przedszkole, dlatego podjęto decyzję o jego rozbudowie.W maju 1979 roku w przedszkolu zagościły pierwsze przedszkolaki. Do dwóch oddziałów przyjęto 62 dzieci. W  połowie lat dziewięćdziesiątych przedszkole zostało przejęte przez  Gminę Wągrowiec.Od września 2008 roku przedszkole wraz ze szkołą tworzy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiatrowie.